علیرضا زاکانی شهردار تهران، با صدور دستوری تاییدیه ایمنی ساختمان را که پیش‌تر توسط سازمان آتش نشانی انجام می‌شد به دفاتر خدمات الکترونیک شهر منتقل کرد.

به گفته شهردار تهران از این پس تصویب نقشه‌های معماری ساختمان‌های مسکونی تا ۱۱ طبقه و ساختمان‌های تجاری و اداری تا ۷ طبقه، طبق مبحث سوم مقررات ملی ساختمان با مسئولیت طراحان و در دفاتر خدمات الکترونیک شهری انجام می‌شود.

بسیاری از کارشناسان این تصمیم شهرداری تهران را تعجب آور و غلط می‌دانند، زیرا مشخص نیست که چگونه دفاتر خدمات الکترونیکی یا طراحان ناظر با کمترین دانش از اصول ایمنی ساختمان می‌توانند ایمنی ساختمان‌های در حال ساخت را از نظر ایمنی در برابر آتش، آزمایش دوام تجهیزات و آتش سوزی و تخلیه دود، ارزیابی کنند.

تصور می‌شد تلخی حادثه پلاسکو در کام مدیران شهری ماندگار باشد!

مجتبی حاجتی، متخصص و فعال صنفی حوزه ایمنی در اینباره به جامعه ۲۴ گفت: این بخشنامه در تاریخ ۸ اردیبهشت توسط شهرداری و با ابهامات زیادی صادر شده است اگرچه سابقه این اقدام به اواخر سال گذشته و توسط یکی از معاونت‌های شهرداری تهران برمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع در حالی مطرح شده است که شهروندان گمان می‌کردند تلخی فاجعه پلاسکو برای همیشه در کام مدیران شهری باقی مانده و به این ترتیب در حوزه مباحث ایمنی از هرگونه عقب نشینی و عدول از موازین قانونی خودداری خواهد شد، اما متاسفانه با وجود آنکه تمامی مردم کشور به مدت ۲ هفته بطور زنده شاهد و ناظر جزییات آوار برداری از ویرانه‌های پلاسکو بودند در کمال ناباوری باز چنین تصمیمی گرفته می‌شود.

این متخصص ایمنی افزود: متاسفانه در حادثه ساختمان پلاسکو ۱۶ نفر از آتش نشانان شهید شدند و پس از آن
حادثه آتش سوزی کلینک سینا اطهر در تجریش رخ داد، تمام این اتفاقات در حالی به وقوع پیوست که سازمان آتش نشانی طی دوره‌ای نزدیک به سه دهه با آزمون و خطا‌ها و تلاش‌های بسیار و همراهی بخش خصوصی کشور اقداماتی زیادی انجام داد تا وضعیت ایمنی نسبی و قابل قبول امروزی به وجود بیاید.

وی اضافه کرد: در این فرایند شورای شهر تهران نیز دو مصوبه داشته است؛ اولین مصوبه، توسعه و بهبود خدمات آتش نشانی در شورای چهارم و دومین آن تعیین صلاحیت شرکت‌های ایمنی و آتش نشانی در شورای سوم است.

حاجتی توضیح داد: تمام این ریل‌گذاری‌ها در شورای شهر به نحوی انجام شده است تا موضوعات ایمنی در چهارچوب قانونی و مشخص رخ دهد. قطعا عملکرد سازمان آتش‌نشانی در این سال‌ها مبرای از اشکال و ایراد نبوده و همواره نقاط ایراد و اشکال توسط انجمن ایمنی و مهندسی به‌عنوان متولی بخش خصوصی ایمنی شهر گوشزد شده و همواره در این موضوعات ورود و موارد را به مدیران این سازمان منعکس کرده است.

وی تصریح می‌کند: اما واقعیت این است که برآیند اقدامات سازمان آتش نشانی در این سه دهه منجر به فرهنگ سازی و ارتقاء سطح ایمنی ساختمان‌ها و در نتیجه ایمنی بیشتر شهر و شهروندان شده است. در ۱۰ سال گذشته بدنه سازمان آتش نشانی تهران یک ساختار علمی و فنی بسیار منسجم پیدا کرده که در تدوین ضوابط و آیین نامه‌ها بسیار اثرگذار و همتراز با کشور‌های مترقی در امر ایمنی بوده است.

وی بیان کرد: برابر مصوبات شورای شهر تهران، ساماندهی و تهیه وندورلیست شرکت‌های ذیصلاح مشاور و مجری آتش نشانی با فعالیت مستمر دو ساله حاصل شد که از جایگاه تخصصی و علمی قابل قبولی در حوزه ایمنی و مهندسی برخودار هستند، همچنین وندورلیست تجهیزات آتش نشانی در بخش‌های مختلف همانند تجهیزات اعلام حریق، تجهیزات اطفاء حریق و سیستم‌های کنترل و مدیریت تخلیه دود، درب‌های مقاوم در برابر آتش و کابل‌های مقاوم در برابر آتش شامل تجهیزات تولید داخل و وارداتی شکل گرفته است که با توجه به لزوم ارایه گواهی اصالت کالا در مرحله پایان کار، موجب جلوگیری از ورود کالای تقلبی و بدون استاندارد به ساختمان‌ها شده است.

این متخصص ایمنی اظهار کرد: سازمان آتش نشانی اولین دستگاهی بود که بحث حمایت از تولیدات داخلی در راستای سیاست‌های کلی نظام را مورد توجه قرار داد و به جرات می‌توان گفت اکنون بیش از ۹۰ درصد تجهیزات موجود در این صنعت با حمایتی که سازمان آتش نشانی انجام داده است در داخل کشور در حال تولید است و اکنون قریب به ۳۰۰ شرکت تولیدی و مشاور و مجری و تامین کننده کالا با ایجاد اشتغال مستقیم ۱۰هزار نفر مشغول بکار هستند که رقم قابل توجهی است.

حاجتی تاکید کرد: موضوع دیگر تفاهم نامه میان سازمان آتش نشانی و سازمان نظام مهندسی استان تهران است که شرکت‌ها را ملزم کرده در امور طراحی نسبت به حضور سه نفر از مهندسین دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی شامل یک نفر مهندس برق، یک نفر مهندس مکانیک و یک نفر مهندس عمران یا معماری در شرکت‌ها باشند که موجب آموزش و اشتغال زایی تعداد قابل توجهی از نیرو‌های سازمان نظام مهندسی استان تهران شد.

وی گفت: در ادامه روند بهینه سازی فرآیند‌ها، کارتابل خدمات بازرسی آتش نشانی در سامانه شهرداری راه‌اندازی شد تا درگاه خدمات غیر حضوری مابین سازمان آتش نشانی و شرکت‌ها و سازندگان ساختمان‌ها برقرار شود. در کنار همه این اقدامات اگرچه ایراداتی به عملکرد سازمان آتش نشانی وارد است، اما اهمیت موضوع صیانت از جان و مال شهروندان حکم می‌کند در این موضوع درایت و سعه صدر بیشتری به خرج داده شود و اگر فرآیندی در یک سازمان محل ایراد و اشکال و موجب نارضایتی بوده است تلاش شود که فرایند‌های معیوب و ساختار‌های مخل با نظارت‌های بالا دستی و همراهی و همفکری شهروندان رفع شود.

حاجتی عنوان کرد: از شهردار توقع داریم از آنجایی که این موضوع ارتباط مستقیم با جان و مال شهروندان دارد، بررسی بیشتر و مو‌شکافانه تری در این تصمیم با حضور همه طرفین درگیر داشته باشند تا پس از تفویض اختیار به دفاتر خدمات الکترونیک و عدم نظارت صحیح و اصولی موازین ایمنی نه تنها بازگشتی به ۲۰ سال گذشته داشته باشیم بلکه به دلیل آماده نبودن زیر ساخت‌ها و عدم برخورداری از آموزش‌های تخصصی نفرات و عدم نظارت و پایش‌های لازم، در ۱۰ سال آینده شاهد وجود ساختمان‌هایی باشیم که به لحاظ زیر ساخت‌ها و ضوابط ایمنی دچار اشکالات اساسی نباشند که نقطه بازگشتی نیز بر آن‌ها وجود نداشته باشد، در چنین صورتی تا زمانی که این ساختمان‌ها پا بر جا باشند ناایمنی در آن‌ها برقرار است و همواره جان و مال شهروندان در معرض خطر خواهد بود.

حاجتی گفت: نباید فراموش کنیم سازمان آتش نشانی یک سازمان تخصصی و کارآمد در امر ایمنی و آتش نشانی است که زیر ساخت‌های نظارتی آن کاملا مهیا و در حال خدمت رسانی بوده و دفاتر خدمات الکترونیک بستری جهت ارایه خدمات عمومی شهرداری به شهروندانی است که با اصول ایمنی بطور حرفه‌ای و تخصصی آشنایی ندارند.

نقش سودجویان و سازندگان در کنار گذاشتن آتش نشانی از ارزیابی ایمنی ساختمان‌ها

این متخصص ایمنی در پایان تاکید کرد: بخشی از جوسازی‌ها و نارضایتی‌ها از سازمان آتش نشانی از سوی سودجویان و سازندگانی است که از اعمال و رعایت قانون ایمنی ناخشنود هستند و صرفا موضوع ایمنی و آتش نشانی را بحثی هزینه‌زا در فرآیند ساختمان‌سازی می‌دانند و همواره تلاش‌شان بر این بوده است که سد محکم آتش نشانی را از سر راه خود بردارند بی‌توجه به اینکه ایمن‌سازی هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری و پیشگیری از خطرات و حوادث تلخ و گزنده همچون پلاسکو است.